2. rodinná akcia alebo Holandský trh po Wienkovsky

Oranžová a čierna dominovali minulú nedeľu akcii Sunday parade v Starej tržnici. Charitatívny event, kde Holanďania ‘pochrochtali’, Afričania potancovali a pobubnovali, nás trošku preniesol do iného sveta. Farebnosť, ktorá na Slovensku bežne dosť chýba.
Event začal oficiálne o 11.hod. Holanďania rozložení v plnej poľnej, Afričanov nikde. To ako naozaj platí, že čím ďalej na juh, tým viac maňana? Hm, neviem. Našťastie dorazili. A všetci to fajne rozbalili.

Program bol celkom pestrý. Najprv bývalá Bambuľka alias Monika Haasová v holandskom kroji zabávala spevom s harmonikou, potom Ed pripravil ‘koekhap’ hru, kde treba zjesť koláčik bez pomoci rúk. Kto myslíte bol prvý adept? Jasné, že Marek. To, že nevyhral ho ani najmenej netrápilo, však zjedol koláčik. A to bol len začiatok dňa. Afričania tancovali ako len oni vedia, plní energie, života, radosti a bubnov od výmyslu sveta. Holandské piesne boli síce melodické tiež, ale až keď pridali nejaké tie známe po anglicky, mala som pocit, že si tú hudbu aj užívam. Sorry, Ed, nič osobné.

Hry pre deti
S Marekom sme opäť napiekli oatmeal cookies, Ed pripravil hry ‘A minute to win it’. Napr. k šiltovke sú pripevnené 2 sáčky čaju. Bez pomoci rúk (Edovi sa to nejak zapáčilo, však tie prsty vlastne zavadzajú) treba dostať sáčky na šilt. Tie ksichty, čo deti robili, no – na nezaplatenie. Alebo zjesť marshmallow napichnutý na lyžičke, inak Marekova najobľúbenejšia úloha. Z 250 koláčikov nám ostalo ‘až’ 15 ks, konečne máme teda napečené doma aj my.

Koktejl z bicyklaPredávali sa pelendreky, piekli malé dolky ‘poffertjes’, varilo kipsateh, špargľová polievka v škole varenia Jemine, wafličky, dreváky, umelecké výrobky, jednoducho, boli ste tam?
A ešte naložím. Sprievodné akcie. Už ste si niekedy vybicyklovali koktejl? Že nie? Je to celkom makačka, ale stojí to za to. Aj škola varenia mala svoje čaro, no čo tam po čare, hlavne mala chuť. Vonku piekli úžasný kaukazský chlieb s tvarohom, ponúkal sa sám, nuž sme nepovedali nie a dobre sme urobili. V Cirkus-kuse Marek skúšal točiť tanier na paličke aj chodiť po slackline, aj keď mierne neúspešne. Nevadí, nabudúce. No bolo tam toho celkom dosť, čo sa pohralo s našimi chuťovými pohárikmi, očkami a uškami. Zo začiatku sa nám do tejto nedeľnej akcie až tak veľmi nechcelo, však vďaka nim máme totálne nabité víkendy, ale vydarila sa parádne a Holanďania ešte aj zarobili na opravu strechy Starej tržnice viac ako 900 Eur. Môže byť.

A keď už sme pri tom nabitom programe, posledná, ale nie menej príjemná akcia: Túto nedeľu 1. júna sa vidíme v Sade Janka Kráľa na dni detí! Na palube jednorožca je obrovská celodenná akcia pre deti, kde aj my budeme mať stanovište s hrami a súťažami s názvom Magic Wonderland. Nezabudnite si hraciu kartu, aby sme vám ju opečiatkovali!

Libuš

PS: Takto sme sa pripravovali na busy deň
Pripravy